The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience

Jsme mezinárodní studentská nezisková organizace s téměř šedesátiletou tradicí, která v současnosti působí v 85 zemích světa. Naším hlavním posláním je zajišťování zahraničních praxí pro studenty technických vysokých škol. Celosvětově tak IAESTE přispívá k rozvoji odborných znalostí studentů, k porozumění mezi národy i k odstranění rozdílů v technické vyspělosti jednotlivých zemí.

V České republice v současné době fungujeme jako nezisková organizace na 8 univerzitách. Kromě již zmíněných zahraničních praxí se zaměřujeme také na zprostředkování kontaktů mezi studenty a společnostmi, jejich potenciálními zaměstnavateli.

Organizaci IAESTE v České republice tvoří jak studenti vysokých škol, tak v posledních letech stále více akademičtí pracovnící, kteří se intenzivně podílejí na realizaci všech aktivit. Pro studenty nabízí IAESTE možnost osobního rozvoje a přitom se učí novým věcem, zlepšují své dovednosti a v neposlední řadě se baví v dobré partě přátel. Pro akademické pracovníky a mladé vědce nabízí profesní rozvoj a možnosti úzké spolupráce s praxí.

Projekty IAESTE ČR

Jsme mezinárodní studentská nezisková organizace s téměř šedesátiletou tradicí, která v současnosti působí v 85 zemích světa. Naším hlavním posláním je zajišťování zahraničních praxí pro studenty technických vysokých škol. Celosvětově tak IAESTE přispívá k rozvoji odborných znalostí studentů, k porozumění mezi národy i k odstranění rozdílů v technické vyspělosti jednotlivých zemí.

V České republice v současné době fungujeme jako nezisková organizace na 8 univerzitách. Kromě již zmíněných zahraničních praxí se zaměřujeme také na zprostředkování kontaktů mezi studenty a společnostmi, jejich potenciálními zaměstnavateli.

Mezinárodní výměnný program - na základě recipročního principu – tzn. vzájemného poskytování stejných nebo podobných stáží mezi dvěma státy, studenti vyjíždějí na zahraniční odborné praxe díky výměnnému programu se otevírá:

  • pro studenty možnost vycestovat na krátkodobou nebo dlouhodobou odbornou zahraniční stáž, kde mohou zdokonalit všechny své znalosti
  • pro firmy možnost obohatit firemní kulturu i mezinárodní atmosféru uvnitř společnosti

Katalog iKariéra - ekonomické proměny začátkem 90. let minulého století si vyžádaly aktivní přístup ke spolupráci se zaměstnavateli. Prvním projektem, který byl odstartován v roce 1993 a první katalog vydán v roce 1994 byl Katalog pracovních příležitostí IAESTE. Velmi brzy se stal oblíbeným pomocníkem při vstupu absolventů na trh práce. Z počátečního nákladu několka málo tisíc kusů se dostal až na současných 30.000 kusů vydání, čímž se stal největším katalogem pracovních příležitostí v České republice. V roce 2009 se jedná již o 16. ročník a my věříme, že informace v něm obsažené povedou k nejlepšímu rozhodnutí při výběru zaměstnavatele.
Kromě těchto informací zároveň katalog informuje vhodnou formou studenty o možnostech spolupráce již v průběhu studia. Čerstvým letošním absolventům vysokých škol pak dává náskok několika měsíců v informacích o trhu práce a aktuálních nabídkách společností.

Veletrh iKariéra - s původním názvem Veletrh pracovních příležitostí probíhá každoročně od roku 1995, s cílem umožnit setkání zástupců zaměstnavatelů a sudentů či absolventů přímo na akademické půdě. Formou expozice na veletržním stánku se zde představují budoucí zaměstnavatelé, kteří dotváří představu studentů o jejich budoucím zaměstnavateli a o možnostech na současném trhu práce. Součástí expozice je také prezentace firmy v přednáškových sálech s krátkým představením a nabídou spolupráce. To vše je podpořenou veltržní brožurou, Průvodcem veletrhu, v níž si zájemci odnáší většinu důležitých informací a kontaktů.

Takový celkový přehled příležitostí poté mohou kdykoliv prostřednictvím internetu dohledat a aktualizovat. Velkou výhodou veletrhů je bezesporu osobní kontakt. V současnosti se konají veletrhy na šesti předních českých technických a ekonomických univerzitách a vysokých školách. Studentům a absolventům se každoročně prezentuje několik stovek společností celková návštěvnost veletrhů je na 10 000 studentů. Termíny konání veletrhů se vždy dozvíte na portálu iKariera.cz

Job portál iKariéra.cz - vznikl jako elektronická podpora Katalogu pracovních příležitostí a Veletrhů pracovních příležitostí. Byl spuštěn v roce 2002 a je neustále inovován, aby vyhovoval náročným požadavkům jak ze strany zaměstnavatelů, tak ze strany studentů a absolventů.
V současné době nabízí pro tisíce zájemců jak zaměstnání pro absolventy, tak různé jiné formy spolupráce při studiu, jako jsou stáže, brigády a diplomové práce.

Průvodce prváka - je vydáván od roku 2002 a dá se charakterizovat jako informační brožura pro studenty prvních ročníků. V některých centrech byla rozšířena na Průvodce studenta a je určena široké studentské mase. Pro každou univerzitu obsahuje specifické informace o studiu, akcích, zábavě a různých společenských akcích. Je distribuován zdarma v celkovém nákladu 30 000 kusů. Na každém lokálním centru existuje celá řada lokálních projektů, zaměřených na studium, spolupráci s akademickou a profesní praxí, ale také na zábavu. Organizaci IAESTE v České republice tvoří akademičtí pracovníci a samozřejmě sami studenti. Organizace tak stojí a padá s jejich schopnostmi, zapálením pro věc, chutí tvořit. Pokud chceš od života něco navíc, naučit se věcem, které tě škola nenaučí, pokud chceš, aby za tebou bylo něco vidět a máš na to odvahu, tak je pro tebe IAESTE ta správná volba.

Pojď do toho!

Spolupráce na výše uvedených projektech se v převážné většině liší od povinností, kterými tě zahrnuje univerzita. Projekty v IAESTE nejsou zkoušky, nejde se je naučit ze skript ani je ukončit zkouškou - jsou prostě  reálné  a  reálné  jsou i  všechny  úkoly a  povinnosti s nimi spojené. A skutečné problémy se nedají studovat po kapitolách, přeskakovat nebo vynechávat, ty se musí řešit a nejlépe v týmu.

Někdy je těžké uvědomit si všechny aspekty takové práce, ale důležité je, že ti IAESTE nabízí jedinečnou příležitost k seberealizaci.

Můžeš jednat s personalisty z různých firem, od těch nejmenších až po ty největší. Vyvíjet nové aplikace na naše servery, tvořit grafiku, psát články do médií, organizovat nejrůznější akce pro členy, pořádat pro veřejnost semináře na rozmanitá témata. Může se z tebe stát klidně manažer nějakého týmu, třeba koordinátor tohoto katalogu. Můžeš realizovat svoje tvůrčí nápady, i ty nejbláznivější!

Poznávej svět, bav se.

Máme spoustu práce, ale nezapomínáme se bavit. Jsme přece studenti! Dvakrát ročně se konají setkání členů IAESTE (CEC - Central European Convention) ze Střední Evropy. Někteří z nás se účastní Generální konference, což je nejdůležitější okamžik roku ve výměnném programu (letos ve Varšavě, loni v Jordánsku, předloni v Portugalsku). Nemusíme však za zábavou až tak daleko. S centry IAESTE z okolních států se totiž setkáváme častěji. Třeba na předvánočním lyžovaní v Alpách...
Jednotlivá centra IAESTE ČR organizují také zábavné akce, kde se sejdeme všichni z celé České republiky. Cílem těchto akcí je pořádně se odreagovat, seznámit nové členy s fungováním organizace a motivovat se ještě k lepším výsledkům.

Podtrženo, sečteno.

Nabízíme opravdu hodně. Už teď ti musí být jasné, že v IAESTE se zlepšíš nejen v mateřském jazyce. Poznáš nové lidi z celého světa. Dostaneš se do kontaktu s personalisty z nejrůznějších společností. Získáš u nás opravdu spoustu cenných zkušeností, které se k tobě nikde jinde jen tak nedostanou a díky kterým později můžeš najít uplatnění ve špičkových mezinárodních společnostech. Získáš jedinečný rozhled!




© IAESTE ČR 2009 | mapa stránek | vytvořil maethes