Pracovní stáž - jak z ní vytěžit co nejvíce

Concur (Czech) s.r.o.


V současné době je velmi jednoduché nalézt pracovní přiležitost při studiu. Některé z těchto pracovních nabídek se nabízí formou stáží a je nutné si připomenout, že při stáži jde nejen o pracovní výkon, ale také o získání nových znalostí a dovedností. Nicméně ne vždy stáž naplní naše očekávání a tak tu chceme zmínit, jak ze stáže vytěžit co nejvíce.

Buďte proaktivní

Mnozí z nás mají svá očekávání, co se týče jakékoli pracovní zkušenosti. Největší chybou je zůstávat pouze u nevyřčených očekávání a nechat vše na osudu, na manažerovi a na novém pracovním kolektivu. Vždy když cokoli chceme je nutné být toho aktivní součástí a podniknout k tomu patřičně kroky. Zásadou číslo jedna je být proaktivní od prvního dne. 

1. Naplánujte si první schůzku - Požádejte svého vedoucího či mentora o iniciační schůzku, kde si vyjasníte vaše očekávání, vaše cíle či projekty. Naplánujte také navazující pravidelné schůzky, kde budete moci konzultovat svůj progres a případné výzvy, které se mohou objevit.

2. Poznejte svůj tým - Seznamte se se svým novým týmem, manažerem a případně mentorem, který by Vám měl být přidělen. Zjistětě, kdo z týmu má jaké zodpovednosti, zkušenosti a dovednosti, které by Vám případně mohl předat.

Plánovánujte

Práce při škole bere důležitou část času, jenž věnujeme svému studiu či volnočasovým aktivitám. To vše je nutné vzít v potaz a tak přichází na řadu plánování a organizace. Více než kdy jindy je nutné stanovovat si priority, tak aby netrpěla stáž ani škola. Zpětná vazba od stážistů je, že je to opravdová výzva a zároveň jedna z těch nejdůležitějších lekcí, jaké při stáži dostanete.

Pracujte na svém rozvoji

V průběhu stáže máte možnost potkat lidi, kteří mají znalosti a zkušenosti, které by vám mohli být užitečné jak během stáže, tak během budoucího zaměstnání. Nebojte se tyto experty oslovit a poprosit je, zda by vám nemohli něco z toho umějí předat či doporučit nějaké zdroje, ze nichž oni sami v minulosti čerpali.

Komunikujte

Obzvlášt ve velkých společnostech může být komunikace velmi intenzivní, mnohdy zde běží několik komunikačních kanálů včetně interní komunikace. Je nutné uvědomit si, že tato komunikace je důležitá. Je nutné třídit emaily, číst je a odpovídat včas. Pokud se jedná o interní akce, je nutné dát jasně najevo zda se jich učastníte a to co nejdříve, protože to ovlivňuje vnitřní organizaci atd. Naopak pokud vy máte jakýkoli dotaz či problém, neváhejte si vždy vyžádat včasnou pomoc.

Vyžadujte zpětnou vazbu

Nikdy nevíte, jak se zlepšit dokud nemáte možnost zpětné vazby. Ne vždy nás tato vazba potěší, ale je to jedinečná příležitost naučit se něco o sobě a určit na čem se vyplatí zapracovat. 

Závěrem...

Mnoho lidí může řici, že by všechny tyto věci měli samozřejmou součástí jakékoli pracovní zkušenosti natož stáže. Realita ne vždy bývá taková jako si ji představujeme a případný problém může být výsledkem několika faktorů (situace v týmu, zkušenost manažera či mentora s vedením stážistů a jiné). Co však platí je, že jsme to často my sami, kteří určují kam budeme směřovat a občas není na škodu přebrat plně tuto zodpovědnost.

V rámci SAP iXp programu u nás v Concuru toto vše stážistům usnadňujeme, jak jen můžeme. Naši stážisti mají své projekty, cíle, vedoucí a přiležitosti k rozvoji svých dovedností. Pokud byste chtěli vědět více, neváhejte nás kontaktovat.

 

 

 

Date of publishing

November 21, 2016


Company

Concur (Czech) s.r.o.


Address

Concur (Czech) s.r.o.
Bucharova 11
150 00, Praha 5
Česká republika