Garrett Graduate Program - Electrical Engineering

Obor: Elektrotechnika a energetika
Lokalita: Tuřanka 100, Brno-Slatina, Czechia
Druh úvazku: Plný úvazek
Požadované vzdělání: Ing.

Společnost Garrett - Advancing Motion nabízí špičkové technologie pro bezpečnější, výkonnější a ekologičtější chytrá vozidla. Už 60 let je značka Garrett symbolem průkopnické technologie turbodmychadel a zanechala trvalou stopu v historii automobilových motorů.

Garrett se zaměřuje na tři klíčové oblasti: turbodmychadla, technologie elektrifikovaného přeplňování a software pro automobily. Vyvinuli jsme bohaté portfolio výrobků pro nejširší škálu aplikací zahrnující benzínové, naftové a plynové spalovací motory, vodíkové palivové články, a to jak osobních, tak i nákladních vozidel. Naše technologie používá téměř každá významná světová automobilka. V České republice nás najdete v Brně (vývojové centrum a testovací laboratoř) a Praze (vývoj SW aplikací pro automobily).

Naši inženýři pracují na unikátních vývojových projektech, které mění budoucnost automotive (např. vývoj nových řešení pro elektrifikaci, vývoj SW na diagnostiku a predikci závad v automobilech, řídicích systémů atd.). Jsou špičkovými odborníky na vývoj turbodmychadel pro benzínové motory, elektrifikované přeplnování a tureb do nákladních vozidel.

Přidejte se k nám!

Popis pozice

Garrett is the true pioneer of automotive turbocharging dating back more than 60 years, and continues today as the world’s leader in turbo technology solutions and an experienced supplier of electric boosting products and automotive software to support passenger cars, commercial vehicles and off-highway equipment. With a worldwide footprint of engineering centers, testing labs and manufacturing facilities, Garrett serves all major automotive companies to implement key differentiated technology offerings. Bring your passion to a fast paced and professional work atmosphere.

FIND OUT MORE About this program

The Garrett Engineering & Technology Program will prepare participants for future technological roles by offering challenging and rewarding rotational assignments. Throughout this program, participants will gain engineering experience and exposure to Garrett’s new products and cutting edge technology while forming also their leadership skills.

This program is composed of three times 12 month assignments with our largest Engineering Hub in Brno (CZ) as a first location and includes an international rotation of 12 months in a different Hub. During this program, participants will work in direct contact with key engineering experts / leaders and receive specific trainings focusing on technical and leadership competences.

The Garrett Engineering & Technology Program is a career accelerator which will allow top talents to boost their development and gain valuable insights in the processes and organization of a truly global automotive player.

Co hledáme

  • Technical University Degree in Electrical engineering
  • Between 0 to 3 years of relevant experience in Engineering
  • Good communication and team spirit
  •  Advanced English

Co nabízíme

  • Extensive training programs
  • Career growth opportunities
  • Experienced leaders to support your professional development
  • Dynamic and international work environment
  • Competitive salary and an attractive benefits package