Associate Embedded Software Engineer

Obor: IT | Automatizace a robotika
Lokalita: Holešovice
Druh úvazku: Plný úvazek
Požadované vzdělání: Bc.
Zveřejněno: 6. 5. 2022

Jsme světovým lídrem v průmyslové automatizaci. Spojujeme představivost lidí s potenciálem technologie a naším cílem je zlepšovat kvalitu života zvyšováním produktivity a udržitelnosti ve světě.

V současné době česká pobočka Rockwell Automation zaměstnává přes 250 odborníků. Více než polovina z nich pracuje v našem oddělení strategického vývoje. Pro tvůrce, inovátory a řešitele problémů nabízí Rockwell Automation dynamickou komunitu, kde si můžete vybudovat prosperující kariéru a rozvíjet dovednosti a znalosti řešením složitých výzev v reálném světě. Jste typ člověka, který se rád neustále rozvíjí a vzdělává se v oblasti nových technologiích? Chtěli byste si zkusit kreativní a zajímavou práci v oddělení vývoje a podílet se tak na vzniku nových aplikací a systémů v rámci globální produkce? Pak je pro vás bezpochyby Rockwell Automation tou správnou volbou. Přidejte se do našeho týmu!

Popis pozice

In this role, you will:

·        Develop embedded software for new Programmable Logic Controllers (PLC)

·        Implement PLC core functionalities to new platforms and implement PLC features and subsystems with technical guidance from senior engineering personnel

·        Become a member of an agile team leveraging the Scaled Agile Framework

·        Work in a variety of hardware and software environments

·        Use Jenkins for continuous integration, GitLab for SCM, CMake build system and Jira for issue tracking

·        Develop automated tests, expanding and improving automated test coverage

·        Work in an environment with a strong focus on code quality and reliability

·        Leverage well-set processes to deliver high quality product

Co hledáme

QUALIFICATIONS

·        Knowledge of C++ and Python (depending on the project, up to 50% of development is done in Python)

·        Since this is an associate engineer role, we do not require previous professional experience. Curiosity and the ability to learn is all we need.

·        Fluency in Czech, ability to communicate in English (the team communicates in Czech, but the company standard is English)

·        Team player

·        Any previous experience with embedded software development for an RTOS or Linux is an advantage

Co nabízíme

You can apply HERE.

Benefity

FLEXIBLE WORK SCHEDULE

FRIENDLY ATMOSPHERE

PREMIUM HEALTHCARE

MULTISPORT

MEAL ALLOWANCE

5 WEEKS OF VACATION

5 SICK DAYS

PENSION CONTRIBUTION

ANNUAL BONUS

LIFE INSURANCE