SYSTEM TEST ENGINEER

Obor: Automobilový průmysl
Lokalita: Praha
Druh úvazku: Plný úvazek
Požadované vzdělání: Ing.

Jsme předním dodavatelem pro automobilový průmysl. Navrhujeme inovativní produkty a systémy, které přispívají ke snižování emisí CO2, ke zlepšení výkonu vozidel a k vývoji intuitivního řízení. V České republice máme přes 4000 zaměstnanců a čtyři výrobní závody, v Humpolci, Rakovníku, Žebráku a Podbořanech, kde vyrábíme senzory do chytrých aut, klimatizační jednotky, kompresory, výměníky tepla, kontrolní panely a komponenty pro spojkovou hydrauliku. V R&D centru v Praze a na testovacím polygonu vyvíjíme systémy do autonomních aut od softwaru přes mechaniku až po výsledné testování.

Popis pozice

We are looking for a skilled SYSTEM TEST ENGINEER, who will participate in creation of test guidelines and data analyses from the testing process.
Your challenges
  • Specification, planning, execution and analysis of system tests
  • Creation of test strategy and application instructions
  • Initial system start up including integration tests
  • Development of system analysis and system testing tools
  • Collaboration on specification of system requirements and their analysis (marketing, customer, both internal and customer projects)
  • Presentation of the system tests for internal and external customers
  • Assistance with development of test systems for vehicle testing
  • Collaboration on derivation of requirements for mechanics, hardware and software in close cooperation with other departments

  • Degree in Software Engineering, Computer Science, Electronic Engineering or equivalent
  • Experience with requirements tools and design tools
  • Understanding of software development process
  • CANOE, Canalyzer, Labview
  • System testing and automotive is an advantage
  • Programming in C, C++ on μC or DSP
  • Excellent English communication skills and basic German
  • Driving licence B
  • High degree of innovation and creativity

Co nabízíme

  • Work in a stable international company (in a multinational team) on challenging projects with huge impact on the whole automotive industry
  • Automotive environment with cutting-edge technologies
  • Cooperation with Valeo development sites worldwide
  • Possibility to see the whole development process in one place from an idea (customer requirement) to a product testing and manufacture
  • Personal development through special trainings and language courses
  • Competitive package of benefits including 6 weeks of vacation plus other paid or non-paid days off, flexible working hours and home office possibility, variable bonuses - monthly and semi-annual, a bonus for an innovative idea, a bonus for a life or working anniversary, a bonus for recommendation of a new colleague up to 40 000 CZK, contribution to the pension insurance after the probation period (5% from gross salary, max. 4166 CZK), meal and free time vouchers, mobility support, company canteen, easy access to work by Prague public transportation and company car park, a fitness room and relax zones, sports ground (football, basketball…) and barbecue gazebo, company’s events, free tickets for IQ Landia and others.