R&D Project Manager - Trainee

Obor: Strojírenství | Technologie a technika | IT
Lokalita: Vídeňská 117, Brno-South-Dolní Heršpice, Czechia
Druh úvazku: Částečný úvazek | Trainee program
Požadované vzdělání: Ing.
Zveřejněno: 23. 4. 2021

ABB je technologický lídr v oblasti elektrotechniky a automatizace umožňující udržitelnější budoucnost. Spojením technického know-how a softwaru přináší řešení pro optimalizaci výroby, dopravy, rozvodu a distribuce energie a provozu budov. ABB je špičkou v oboru už přes 130 let a se svými 105 000 zaměstnanci přináší na trh inovace urychlující transformaci průmyslu.

ABB působí v České republice v 7 lokalitách. Nejvýznamnější vývojová centra a výrobní závody má v Brně, Ostravě, Jablonci nad Nisou a v Praze, kde také sídlí.

Brno

Rozváděče VN i NN jsou největší výrobní závody v Evropě. Stopu z brněnského závodu lze nalézt mimo jiné v nejvyšším mrakodrapu světa Burdž Chalífa a rozváděče z Brna se starají o distribuci elektřiny také v londýnském metru nebo v datovém centru Facebooku. Brněnský závod je také největším výrobním závodem Přístrojových transformátorů a senzorů dle IEC normy na světě. Svou pobočku zde má i Operační centrum.

Ostrava a Plzeň

Operační centrum Evropa (EUOPC) je globální centrum, které poskytuje vysoce kvalitní služby a technická řešení v oblasti automatizace, vývoje softwaru, konstrukce strojních zařízení, projektování a uvádění do provozu elektrických systémů a pohonů. V Ostravě sídlí i jedno z globálních center pro opravy a repase robotů.

Jablonec nad Nisou

Jablonecký výrobní závod se řadí mezi nejvýznamnější výrobce domovního elektroinstalačního materiálu v ČR.

Praha, Praha – Vestec

Sídlo společnosti a aplikační centrum svařování a dělení materiálu se zaměřuje na aplikovaný vývoj, výrobu a testování jak standardizovaných buněk, tak ucelených a na klíč sestavených systémů.

Most

Regionální pobočka v Mostě zajišťuje dodávky řídicích systémů, aplikací pro pohony a kompletní automatizační řešení technologických procesů.

Popis pozice

We are looking for a new team member who will join as the Business Intelligence and MES consultant (part-time) for the unit of Instrument Transformers and Sensors in Brno.
ABB searches for a team-oriented person who likes to learn new skills and is not afraid of challenges. You will become part of the Process Engineering department and will be of great support, mainly responsible for the management of the production information system MES, creation of reports in PowerBI and work in the My SQL database.

The position is a great match for students of 3rd or 4th year of studies with major in technical field and/or IT, who want to turn theory into practice!
After graduation, there is an opportunity to take on a full-time position.

Your responsibilities:

  • Management of MES information system production
  • Creating reports in PowerBI
  • Providing information support for production
  • Analysis of production and non-production processes and their optimization

  • 3rd to 4th year of University studies with a technical or IT major (Managerial or Business Informatics, Process Engineering, IT technology, etc.)
  • Strong analytical and logical thinking
  • Independence, active problem solving approach, diligence, accuracy, ability to find solutions
  • English language at a communicative level
  • Availability- 20 hours per week
  • Interest in long-term cooperation
  • Knowledge of databases (My SQL) considered an advantage
  • Knowledge of Power BI reporting tool considered an advantage

Co nabízíme

  • Opportunity to acquire experience in your field of expertise and possibility to connect theory with practice
  • Participation in international assignments
  • Opportunity to connect your diploma thesis with ABB
  • Work in an excellent team, with enjoyable atmosphere
  • Flexible schedule taking your study into account - we are happy to accommodate your needs during exam periods, whereas we would like to see you more often through out the summer
  • Opportunity to get a full time position after graduation
  • And of course the financial compensation (cooperation on part-time basis, hourly wage)

If you satisfy the requirements and want to participate in the selection process, please send your CV in English language. More open positions could be found at www.abb.com/careers.