JUNIOR MECHANICAL ENGINEER - STATIC EQUIPMENT

Obor: Energetika
Lokalita: Brno
Druh úvazku: Plný úvazek
Požadované vzdělání: Ing.
Zveřejněno: 24. 5. 2022

McDermott svým globálním zákazníkům poskytuje spolehlivá a komplexní řešení. Od studie po realizaci, od ropného vrtu až po skladování výsledného produktu. Věnujeme se i novým technologiím jako například Hydrogen solutions. Koncern McDermott je jedním z největších světových poskytovatelů inženýrsko-dodavatelských služeb v oblasti zpracování ropy a plynu v rafinérském, petrochemickém, chemickém a energetickém průmyslu. Stejně tak je předním partnerem v oblasti pevných, plovoucích a podmořských zařízení a potrubních systémů pro těžbu ropy a plynu. To vše od konceptu, přes kompletní design, nákup a dodávku zařízení, až po samotnou stavbu a zprovoznění. V současné době zaměstnáváme přes 32 000 lidí ve více než 50 lokalitách celého světa. Naše rostoucí pobočka v Brně zaměstnává na 400 odborníků ve všech souvisejících oblastech, schopných obsáhnout celý projekt od jeho počátku až po předání zákazníkovi.

Popis pozice

Work includes Static equipment mechanical design and analysis of specific complex deliverables regarding static equipment like Pressure Vessels, Columns, Reactors, Heat Exchangers and Air Coolers included in the project scope of work on Refineries, Petrochemical and Power plants. Also conceptual studies, cost and planning studies, layouts, design calculations, specification development and supervising vendor packages for Static equipment and mechanical systems.

Co hledáme

• Master degree in mechanical engineering.

• Preferably experienced with the development of Mechanical specifications and data sheets for Static equipment (Pressure Vessels, Heat Exchangers, etc)

• Fluently read, write and speak the English language (almost all our partners are from abroad).

• Communication skills (communication with equipment manufacturers, with our Plant designers and commercial staff, with Client, etc…).

• Willingness for traveling at a meeting to manufacturer’s workshop or to our sister-office.

• Intention to stay long time with the Company.

• Valid work permit for Europe / Czech Republic (mandatory).

Co nabízíme

• Work in our modern office in Brno, Czech Republic.

• Core staff employment with vision of long-term cooperation. Benefit package provided.

• Cooperation on refining/petro/chemical projects in Czech/English language, international cooperation.

• Team about 8 experienced static equipment engineers who are looking forward to meet a new colleague.

• Work on specific projects with large scale for foreign clients in Oil&Gas sector. This job opens unique experience for you.

Benefity

  • possibility home office
  • flexible working hours
  • 13 salary